Czwartek – 24 sierpnia 2017 rok – godz. 16:00 – LKS „Skalnik” Kamionka W. – rozpoczęcie XXII Memoriału im. Piotra Nowackiego

Czwartek, 24 sierpnia 2017 roku , godz. 16:00 – obiekty sportowe KS „Helena” Nowy Sącz, ul. Starowiejska  z udziałem takich zespołów sędziowskich jak: Arbitrzy  z  Bardejova (Słowacja), z Krakowa,  Tranowa, Brzeska,  Nowego Targu,  Limanowej,  Gorlic,  oraz z Nowego Sącza   zainaugurują turniej sędziów piłki nożnej p/n: XXII Memoriał im. Piotra Nowackiego”. Wcześniej o godz. 15:00 zostanie  odprawiona uroczysta msza święta w intencji śp. Piotra oraz wszystkich Zmarłych sędziów piłkarskich, której jak co roku będzie przewodniczył kaplen sądeckiego sportu, oraz OZPN Nowy Sącz ks. Józef Wojnicki (najwierniejszy kibic Sandecji i Termaliki). Po uroczystościach kościelnych delegacja sędziów sądeckiech  uda się na pobliski cmentarz, aby zapalić znicze i złożyć kwiaty na grobie śp. Piotra Nowackiego (b. sędziego III ligowego, sekretarza KS OZPN, refernta obsady, który 20 sierpnia 1955r. w drodze na zawody do Krakowa zginął tragicznie).

Krótka biografia śp. Piotra Nowackiego

W Nowym Sączu istnieje niepisany zwyczaj, że kilkunastoletni chłopcy, przynajmniej przez jakiś czas muszą spróbować swych umiejętności futbolowych w jednym z klubów sądeckich. Nie inaczej było z Piotrkiem, Po kilku treningach jednak uznał, iż wielkim piłkarzem nie będzie i w roku 1986, w wieku zaledwie 17 lat, ukończył kurs sędziowski. Rok później poprowadził swe pierwsze oficjalne zawody. Już wtedy musiał być pojętnym uczniakiem, jako że kolejne awanse przychodziły błyskawicznie. W roku 1993 Piotr zadebiutował w III lidze jako najmłodszy arbiter w Polsce na tym szczeblu rozgrywkowym. Mimo niepozornej sylwetki (był bardzo szczupłym blondynem o urodzie cherubina) potrafił poskromić boiskowych wyjadaczy, a respekt na boisku zapewniał sobie stanowczością. Krytykę przyjmował ze spokojem, zawsze twierdził iż cyt. „Każdy ma prawo do wyrażania własnej subiektywnej opinii. Bogusław Klimek cyt. ”Piotr pomimo tak młodego wieku już wtedy był dla mnie wzorem jako człowiek, jako kolega i jako sędzia, przede wszystkim był naszą wielką nadzieją, wierzyłem że będzie pierwszym po latach sądeczaninem, który jako „główny” wybiegnie na boiska jako sędzia szczebla centralnego. Miał  przecież „wrodzony” talent do rozstrzygania sporów, nie tylko piłkarskich. Sędziowanie było jego całym życiem, czymś ważniejszym nawet od pracy zawodowej. Kiedy dotarła do mnie wieść o Jego tragicznej śmierci, nie mogłem w nią uwierzyć. Ten tak witalny, pełen życia człowiek miałby umrzeć w tak banalnych wręcz idiotycznych okolicznościach! Kochałem Piotra jak brata, potrafił rozładować błyskawicznie i  wprowadzić ład często towarzyszące naszej pracy napięcie.”  Równy rok po Jego tragiczej śmierci dla upamiętnienia  zorganizowaliśmy mecz pomiędzy OKS Nowy Sącz  a Ratuszem Nowy Sącz, gdzie obecni redaktorzy na meczu nazawli mecz mianem „Meczem Memoriałowym” i tak to się zaczęło.

Piotr Nowacki  urodził się 18 stycznia 1971 roku w Nowym Sączu. Mając 15 lat rozpoczął treningi jako junior w ukochanym przez siebie klubie „Sandecja”. W wieku 17 lat przerwał przygodę z piłką i udał się na egzamin na arbitra piłki nożnej.16 czerwca 1987 roku został mianowany sędzią próbnym, dwa lata później 17 marca 1989 został mianowany na sędziego rzeczywistego. 2 marca 1993 roku został mianowany sędzią IV ligi, zaś 10 sierpnia tegoż samego roku Zarząd OKS KOZPN Kraków mianował Piotra sędzią III ligi. Ostanie zawody właśnie w III lidze pomiędzy Karpatami Krosno a Wawelem Kraków poprowadził w dniu 20 sierpnia 1995 roku. Wcześniej, w styczniu 1993 roku Zarząd Kolegium Sędziów powierzył Jemu funkcję sekretarza Kolegium Sędziów, a rok później 10 sierpnia 1994 roku Zarząd Kolegium Sędziów powierzył  Jemu również funkcję referenta obsady. Piotr w swej krótkiej( bogatej) karierze sędziowskiej przeprowadził ok. 800 spotkań piłkarskich. Jedne z ostatnich życzeń swojego idola Piotra Wernera (ówczesnego sędziego międzynarodowego) brzmiały: cyt. Serdeczne pozdrowienia Piotrze, i życzę Tobie samych awansów byś jak najprędzej Twój OKS reprezentował na najwyższym szczeblu wzorem kol. Mariana Kuczaja. Pozdrawiam Was wszystkich…Piotr Werner”. Piotr zmarł tragicznie w dniu 20 sierpnia 1995 roku w drodze na zawody IV ligowe Garbarni Kraków z Błękitnymi Tarnów. Marian Kuczaj cyt.Bezlitosna tragiczna śmierć niespodziewanie przerwała pasmo Jego życia, ale wierzyłem głęboko i dalej wierzę, iż dzięki takim ludziom jak Wy, że  najsmutniejszy śmiertelnych los „Zapomnienie” nigdy nie będzie Twoim udziałem, jak nie jest udziałem naszych Kolegów, którzy przed Tobą i po Tobie zostali powołani na „wieczną wartę”. Jako sędzia jesteś przykładem do naśladowania, jako człowiek byłeś przykładem zdyscyplinowania, rzetelności w pracy ale i prostolinijności w postępowaniu. Piotr posiadał łatwość kontaktowania się z ludźmi. Szkoda, że wielkie swoje ambicje sportowe nie zrealizował.” Jak co roku, również i w obecnym przyjaciele śp. Piotra organizują już XXII Memoriał Jego imieniem, dla potwierdzenia prawdy o Nim, której nikt nie jest w stanie zmienić, aby zachować pamięć i szacunek!, a może co więcej!!