SĄDECKI SPORT W ŻAŁOBIE – odszedł: Piłkarz, Sędzia, Działacz śp. Józef Obrzud, miał 80 lat

„Wielkim jest człowiek, któremu wystarczy pochylić czoła, żeby bez włóczni w ręku i bez tarczy zwyciężył zgoła”                     

              Z głębokim żalem i smutkiem w sobotnie popołudnie dotarła do nas  wiadomość. W wieku 80 lat zmarł znany i szanowany piłkarz, sędzia – obserwator i działacz Józef Obrzud.  Będę próbował choćby cząstkę przekazać Wam, bo wszystkiego się nie da, nie starczyło by mojego życia na przekazanie tego wszystkiego dobrego, co zrobił  śp. Józef. Zacznę od słów Cypriana Kamila Norwida, który pisząc te słowa w swoim czasie, wiedział że kiedyś tu na ziemi one będą wykorzystane: „Wielkim jest człowiek, któremu wystarczy pochylić czoła ,żeby bez włóczni w ręku i bez tarczy zwyciężył zgoła”.   

Drogi Panie Józefie!         Wielkość człowieka nie jest uwarunkowana tym, jak wiele bogactwa nabywa, lecz jak bardzo jest się uczciwy i zdolny do wywierania pozytywnego wpływu na innych. Tobie to drugie przychodziło w życiu bardzo łatwo, a  pokora i delikatność, której miałeś w nadmiar nie są cnotami ludzi słabych lecz mocnych, którzy nie potrzebują źle traktować innych, by czuć się ważnym. Nie zmieniałeś  nikogo, lecz zawsze nam powtarzałeś „Jak trudno jest zmienić siebie, a zrozumiesz jak znikome masz szanse zmienić innych”!

               Śp. Józef urodził się w Barcicach. Tam w roku 1947 jako trampkarz rozpoczął swoją przygodę z piłkę nożną aż  do roku  1962   występował jako rozgrywający lub lewoskrzydłowy z niezłym skutkiem Przez ostanie dwa lata  zawodniczej kariery dojeżdżał na treningi i mecze z Nowego Sącza, tutaj bowiem znalazł miłość swojego życia. Pracował wówczas w lokomotywowni PKP, następnie w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego Po zakończeniu przygody z piłką nożną w roku 1967 za namową kolegów odbył kurs na sędziów piłki nożnej, by w roku 1969 zostać sędzią rzeczywistym. Przeprowadził ponad 760 spotkań piłkarskich. Po zakończeniu przygody w gwizdkiem w roku  1981 można było śp. Józefa spotkać na trybunach stadionów w roli obserwatora. W roku 1983 wyróżniony został tytułem „Zasłużonego Sędziego”, zaś  dziesięć lat później centrala wyróżniała śp. Józefa tytułem „Sędziego Honorowego”, ale najważniejsze dla śp. Józefa były umiejętności prezentowane na boisku przez młodych adeptów. Nie było mowy  o jakichkolwiek układach czy znajomościach.  W latach  1980  –   2001  był członkiem Zarządu Okręgowego Związku Piłki Nożnej, był również przez wiele lat członkiem Zarządu Kolegium Sędziów.  Charakterystycznej sylwetki śp. Józefa Obrzuda będzie nam bardzo brakowało na trybunach Klubu Sportowego „Helena” Nowy Sącz. Zawsze cichy, skryty w sobie – jakie życie prowadził tak i odszedł. W ostatni czwartek śp. Józef odwiedził swoich danych współpracowników w Okręgowym Związku Piłki Nożnej, wypowiedział do nas niewymowne słowa, cyt. „nie sensem jest szarpanie, bo wśród wielkiej miłości  wszystko jest poczęte w cierpliwości i w wielkim czekaniu. Wszystko jest  na chwilę i wszystko jest jak morze, wszystko jest od Boga i droga jest tylko do Boga”.

                Trudno jest żegnać na zawsze kogoś, kto powinien jeszcze być! Trudno rozstawać się z prawdziwym Przyjacielem. Zwłaszcza nagle! Przelewamy więc   na   papier słowa dla potwierdzenia prawdy, której nikt nie jest w stanie zmienić. A wraz z Jego odejściem zamyka się pewien etap  w historii nowosądeckiej piłki nożnej i  nowosądeckiego Kolegium Sędziów. Pozostanie już tylko smutek w sercach, pamięć i wielki wielki szacunek.

Bogusław Klimek           

Łączymy się z Wami w Waszym bólu i zadumie.

 prezes OZPN Nowy Sącz: Robert Koral
przewodniczący Kolegium Sędziów OZPN Nowy Sącz: Stanisław Brożek
wiceprezes OZPN Nowy Sącz: Antoni Ogórek
sekreatrz OZPN Nowy Sącz: Bogusław Klimek
Uroczystości pogrzebowe odbędą się  we wtorek 4 lipca o godz. 14:00 w kościele parafialnym Świętego Krzyża w Nowym Sączu (nowy kościół) po których nastąpi ostatnia droga śp. Józefa na wieczną wartę