Kraków w żałobie!! Zmarł Lucjan Franczak, były trener Wisły Kraków, wspaniały wychowawca wielu pokoleń piłkarzy. Pierwszy trener i wychowawca trenera Adama Nawałki.

DECYZJĄ PREZESA OZPN NOWY SĄCZ ROBERTA KORALA – wszystkie rozpoczynające się XXVI Klubowe Halowe Mistrzostwa Okręgu o Puchar OZPN Nowy Sącz w dniach 27 oraz 28 stycznia br. w Łapszach Niżnych poprzedzone będą minutą ciszy!

W wieku 73 lat – 24.01.br. zmarł Lucjan Franczak, były trener piłkarzy Wisły Kraków, Cracovii, Garbarni, Wawelu, Hutnika i kilku innych klubów, nie tylko z Krakowa. W ostatnich latach był członkiem Zarządu Małopolskiego Związku Piłki Nożnej i Szefem Szkolenia – znakomitym wykładowcą. Lucjan Franczak był trenerem wiślackich piłkarzy trzykrotnie w latach 1979-1981, 1985-1986 i 1994-1996. Pod jego wodzą gracze „Białej Gwiazdy” rozegrali 69 meczów w I lidze, 79 w II lidze, osiem w Pucharze Polski i dwa w europejskich pucharach (z Malmoe w Pucharze UEFA).W sezonie 1980/81 zdobył z drużyną Wisły wicemistrzostwo Polski. Na Reymonta trafił jednak znacznie wcześniej, już w 1968 roku, jako opiekun trampkarzy. Trzy lata później został trenerem zespołu juniorów i dwukrotnie wywalczył z nim mistrzostwo Polski (1975, 1976). Nic dziwnego, że po tych sukcesach powierzono mu pracę z pierwszą drużyną seniorów. To dzięki jego staraniom do wielkiej piłki weszli zawodnicy tej klasy co Zdzisław Kapka, Leszek Lipka, Krzysztof Budka czy Piotr Skrobowski.  Jako piłkarz występował w Prądniczance i Wawelu na pozycji obrońcy. Po ukończeniu krakowskiej AWF rozpoczął owocną pracę szkoleniową. Poza Wisłą pracował we wszystkich największych krakowskich klubach, a także w Górniku Wieliczka, Jadowniczance, Błękitnych Kielce, Proszowiance, Clepardii, Szreniawie Koszyce i Strażaku Rączna. Jednocześnie organizował i prowadził szkolenia pod egidą Małopolskiego Związku Piłki Nożnej. Był osobą powszechnie znaną, podziwianą i bardzo szanowaną. Swoją ogromną wiedzą chętnie się dzielił i wspierał zarówno starsze, jak i młodsze pokolenia trenerów. Śp. Lucjana będzie nam wszystkim bardzo brakować!!