Laureaci XXVII Plebiscytu na Najlepszego Piłkarza i Trenera Małopolski 2021. Za zajęcie IV miejsca w gronie Najlepszych Trenerów Małopolski statuetkę dla Dariusza Dutka odebrał prezes PPN Nowy Sącz Paweł Cieślicki.
W dniu 22 lutego podczas uroczystej Gali w Pałacu Krzysztofory w Krakowie, nastąpiło rozstrzygnięcie XXVII Plebiscytu na Najlepszego Piłkarza i Trenera Małopolski 2021. Zwyciężyli reprezentanci Cracovii: Pelle van Amersfoort i Piotr Giza. Wyróżnienia przyznano w sumie w 8 kategoriach. Po raz czternasty wręczona też została nagroda specjalna Prezydenta Miasta Krakowa – JASNA STRONA FUTBOLU.
Organizatorem Gali Piłkarskiej był Małopolski Związek Piłki Nożnej, partnerem Plebiscytu „Gazeta Wyborcza” w Krakowie. Projekt był współfinansowany ze środków Miasta Krakowa. Zebranych powitał prezes MZPN Ryszard Kołtun, głos zabrał także Michał Olszewski, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” w Krakowie.
Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa JASNA STRONA FUTBOLU wręczyła w jego imieniu zastępca prezydenta Anna Korfel-Jasińska. otrzymał ją w tym roku Marek Dragosz, trener reprezentacji Polski w ampfutbolu.
Nagrodę dla najlepszego trenera wręczył Jerzy Brzęczek, były selekcjoner reprezentacji Polski, a obecnie szkoleniowiec Wisły. Wyróżnienie dla młodzieżowca roku przekazał Jacek Zieliński, trener Cracovii. Najlepszemu piłkarzowi gratulowali wiceprezes Cracovii i członek zarządu PZPN Jakub Tabisz oraz prezes MZPN Ryszard Kołtun.
Laureatom w kategoriach plebiscytowych gratulowali także red. Michał Olszewski, wiceprezes Wisły Maciej Bałaziński, wiceprezesi MZPN Jerzy Nagawiecki, Jan Kowalczyk i Bartosz Ryt, członkowie zarządu MZPN Magdalena Gorzelany-Dziadkowiec, Artur Główczyk, Michał Królikowski i Krzysztof Szopa. Galę prowadził Krystian Pać.
XXVII Plebiscyt na Najlepszego Piłkarza i Trenera Małopolski 2021
Najlepszy Piłkarz Małopolski:
1. Pelle van Amersfoort (Cracovia)
2. Kamil Pestka (Cracovia)
3. Yaw Yeboah (Wisła Kraków)
4. Matej Rodin (Cracovia)
5. Łukasz Kędziora (Hutnik Kraków)
6. Dorian Frątczak (Garbarnia Kraków)
7. Michal Frydrych (Wisła Kraków)
8. Cornel Rapa (Cracovia)
9. Aschraf El Mahdioui (Wisła Kraków)
10. Erik Cikos (Puszcza Niepołomice)
Statuetkę dla Najlepszego Piłkarza Małopolski z rąk prezesa MZPN Ryszarda Kołtunaoraz członka Zarządu PZPN, wiceprezesa Cracovii Jakuba Tabisza odebrał Pelle van Amersfoort (Cracovia)
Pelle van Amersfoort, pomocnik, rocznik 1996. Lider drużyny jak się patrzy. Kiedy odejdzie, trudno będzie komuś wejść w jego buty. Holender jest najskuteczniejszym piłkarzem w drużynie, jesienią przez chwilę był nawet na 1. miejscu w klasyfikacji strzelców ekstraklasy. Zdobył w sumie osiem goli.
Najlepszy trener Małopolski:
1. Piotr Giza (Cracovia II)
2. Mariusz Lewandowski (Bruk-Bet Termalica Nieciecza)
3. Maciej Musiał (Garbarnia Kraków)
4. Dariusz Dudek (Sandecja Nowy Sącz)
5. Tomasz Tułacz (Puszcza Niepołomice)
Piotr Giza to ikona Cracovii, przed laty znakomity piłkarz, reprezentant kraju, obecnie trener. W klubie z ul. Kałuży prowadził z sukcesami trampkarzy, juniorów młodszych, a obecnie prowadzi drugi zespół Cracovii, lidera III ligi. Szkoleniowiec tyleż dyskretny, ileż konkretny.
Młodzieżowiec roku:
1. Jakub Myszor (Cracovia)
2. Karol Knap (Cracovia)
3. Mikołaj Biegański (Wisła Kraków)
Jakub Myszor, pomocnik, rocznik 2001. Zadebiutował w najwyższej klasie rozgrywkowej niespełna miesiąc przed 19. urodzinami. Sam śmieje się, że chce dogonić tatę Wojciecha, który w ekstraklasie wystąpił w 146 meczach. Myszor junior jest na dobrej drodze – miał mocne wejście do pierwszej drużyny, jest aktywny na skrzydle, nie chowa się, próbuje naciskać na rywali.
Najlepszy piłkarz lig regionalnych/amator: Artur Biały (Unia Tarnów)
Tarnowianin rocznik 1991, wychowanek „Jaskółek”, od 2015 roku najlepszy snajper zespołu. Zdobył 3 gole w barażu o wejście do III ligi granym z drużyną Wiślanie Jaśkowice, 8 kolejnych w jesiennej rundzie III ligi.
Trener wychowawca młodzieży: Adrian Filipek (Wisła Kraków)
Rocznik 1990. Trener w Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków, magister AWF w Krakowie. Były zawodnik Lechii Sędziszów Młp., Kolbuszowianki, Stali Rzeszów i Borku Kraków oraz szkoleniowiec grup młodzieżowych w Borku. Obecnie trener drużyny CLJ U-18 Wisły Kraków.
Trener drużyny kobiet: Michał Jarząb (Tarnovia)
Były zawodnik i trener Tarnovii (licencja UEFA A). Staże i praktyki odbył w Realu i Atletico Madryt. Autor historycznego awansu seniorek Tarnovii do Ekstraligi. Po rundzie jesiennej obecnego sezonu odszedł z klubu zostawiając drużynę na miejscu gwarantującym utrzymanie w elicie.
Najlepsza piłkarka: Karolina Klabis (AZS UJ Kraków)
Odkrycie w bramce reprezentacji Polski w drugiej połowie roku. Pochodząca z Częstochowy zawodniczka udanie zastąpiła między słupkami kontuzjowaną Katarzynę Kiedrzynek, do tego od wielu lat jest podporą ekstraklasowego AZS UJ Kraków.
Talent wśród piłkarek:
Paulina Piksa (UKS 3 Weronica Staszkówka Jelna)
Miniony rok była dla młodej zawodniczki niezwykle udany. Wywalczyła sobie miejsce w składzie I-ligowej drużyny z Jelnej, wprowadziła reprezentację Polski U-17 do II etapu kwalifikacji mistrzostw Europy. Wicemistrzyni Polski U-19 w futsalu.
W kategoriach Najlepszy Piłkarz, Najlepszy Trener i Najlepszy Młodzieżowiec laureatów wybierali czytelnicy „Gazety Wyborczej”. Pozostałych laureatów wybrała Kapituła ekspertów.
JASNA STRONA FUTBOLU (nagroda Prezydenta Miasta Krakowa): Marek Dragosz
Trener reprezentacji Polski AMP-futbol (licencja UEFA A), pracujący równolegle w Pogoń Skotniki. Reprezentacja Polski pod jego kierunkiem zdołała wywalczyć m.in. 4. miejsce w MŚ w Meksyku 2014 oraz brązowe medale ME w Turcji 2017 i Polsce 2021. Człowiek ponadprzeciętnej aktywności. Specjalista treningu bramkarskiego, konsultant szkolenia bramkarzy w wielu europejskich i afrykańskich klubach piłkarskich. Uczestnik staży m.in. w Benfice Lizbona, Panathinaikosie Ateny, Red Bull Salzburg, FC Porto, Chievo Verona, TSG 1899 Hoffenheim. Prelegent kursów trenerskich w Polsce, USA, Niemczech, Holandii, Włoszech, Hiszpanii, Belgii, Irlandii, Słowacji, Indonezji, Malezji, Tajlandii, Singapurze, Kenii, Nigerii, Kamerunie, Burkina Faso, Ugandzie, Rwandzie, Mali, Gambii, Sierra Leone, RPA, Botswanie, Gwinei, Pakistanie i na Dominikanie…Marek Dragosz jest człowiekiem wielkiego serca. To założyciel Keepers Foundation, organizacji charytatywnej niosącej pomoc w najbiedniejszych rejonach globu poprzez wspieranie sportu wśród dzieci i młodzieży, ponieważ sport i zabawa jest najlepszą formą integracji. „Docieramy z pomocą w przeróżne zakątki świata – głosi m.in. deklaracja Fundacji. – Prowadziliśmy szkolenia w Kenii, Tajlandii, Singapurze, Indonezji i na Dominikanie. Wiedzę szkoleniową dostarczyliśmy do ponad stu krajów na całym świecie – od Fidżi, przez Bhutan, Mauritius, Kongo aż po Jamajkę. Program szkoleń zawiera w sobie obowiązkowe punkty dotyczące wychowania i edukacji”.
„Jasna Strona Futbolu” Od 2008 Prezydent Miasta Krakowa, prof. Jacek Majchrowski przyznaje specjalną nagrodę „Jasna strona futbolu”. Trafia do osób i organizacji, których działalność na rzecz rozwoju piłki nożnej wykracza daleko poza boiskowe ramy. Nagroda honoruje propagowanie kultury fizycznej i wychowywanie młodych ludzi poprzez sport, kształtowanie prawdziwie sportowych, szlachetnych wzorców i postaw. Stanowi oznakę wdzięczności samorządu lokalnego oraz wszystkich krakowian za zaangażowanie w szerzenie piłkarskiego sportu, eksponuje postawy inspirujące dla innych, docenia działania osób i stowarzyszeń, które pracują na rzecz rozwijania i wspierania piłki nożnej w mieście.
Dla przypomnienia dotychczasowi laureaci JASNEJ STRONY FUTBOLU:
2008: Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 1 w Krakowie oraz Krakowskie Stowarzyszenie na Rzecz Młodzieży „Nowa Droga”
2009: trenerzy Aleksander Hradecki i Andrzej Turczyński
2010: Zdzisław Bieniek
2011: Stowarzyszenie Kibiców Wisły Kraków
2012: Akademia Sportu Progres oraz Akademia Piłkarska 21
2013: ks. Stanisław Jachym
2014: małopolscy reprezentanci Polski w ampfutbolu
2015: Piotr Curyło, wychowawca Domu Dziecka w Odporyszowie oraz jego wychowankowie Robert Trela i Tobiasz Wosik
2016: Stowarzyszenie Tyniecka Nie Widzę Przeszkód (futbol niewidomych)
2017: UKS Bagry Kraków (Klub Sportowy Osób Niesłyszących)
2018: Jakub Błaszczykowski i Warsztat Terapii Zajęciowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Krakowie, ul. Truskawkowa 4
2019: Warsztat Terapii Zajęciowej z ul. Królowej Jadwigi 81 w Krakowie
2020: Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Szkoły Sportowej Piłki Nożnej im. gen. Bernarda Monda w Krakowie
2021: Marek Dragosz
Wkrótce więcej o XXVII Plebiscycie na Najlepszego Piłkarza i Trenera Małopolski 2021, galeria zdjęć i rozmowy z laureatami. O gali plebiscytowej piszemy także na facebooku MZPN