Wydział Gier OZPN Nowy Sącz
KOMUNIKAT NR 7 / WG
z dnia 24 luty 2017 r.
W związku z występującymi zapytaniami o potwierdzania zawodników obcokrajowców ( posiadających obywatelstwo krajów Unii Europejskiej jak
i spoza Unii), uprzejmie przypominamy, iż zgodnie z Uchwałami PZPN obowiązują w tym zakresie ścisłe zarządzenia. Żaden zagraniczny zawodnik nie może zostać potwierdzony do polskiego klubu sportowego, jeżeli nie zostaną spełnione poniżej podane kryteria:
- Certyfikat FIFA International Transfer Certificate dla każdego zawodnika bez względu na status (amator/profesjonalista), przy czym dla zawodników o statusie profesjonalisty z podanym numerem FIFA TMS REFERENCE (indywidualny dla każdego zawodnika)
- Certyfikat tymczasowy wydany przez PZPN dla zawodnika bez względu na status
- Pozostałe dokumenty:
Zawodnicy z Unii Europejskiej : dokument tożsamości, deklaracja gry amatora lub kontrakt
Zawodnicy spoza Unii Europejskiej
ZAWODNICY O STATUSIE AMATORA :
– dokument potwierdzający pobyt w Polsce
– deklaracja gry amatora
– kopia dokumentu tożsamości
ZAWODNICY O STATUSIE PROFESJONALISTY:
– zezwolenie na pracę w przypadku zawodnika profesjonalnego wydane przez Małopolski Urząd Wojewódzki ( o zezwolenie występuje klub sportowy pozyskujący zawodnika)
– w przypadku zawodników posiadających obywatelstwo Krajów : Armenii, Białorusi, Gruzji, Ukrainy, Mołdawii, Rosji – wymagany jest
dokument „oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi „ zarejestrowany we właściwym dla Klubu powiatowym urzędzie pracy.
– kopia dokumentu tożsamości
– kontrakt
4. zgodnie z Art. 19 przepisów FIFA dotyczących Statusu i Transferu zawodników transfer zawodników dozwolony jest tylko w przypadku ukończonych 18 lat przez zawodnika. Obowiązują jednak cztery wyjątki od powyższej zasady:
- Rodzice zawodnika przeprowadzają się do kraju, w którym siedzibę na nowy klub z przyczyn niezwiązanych z piłką nożną, np. w celu podjęcia pracy.
- Transfer odbywa się w ramach terytorium Unii Europejskiej, a zawodnik znajduje się między 16 a 18 rokiem życia. W takim przypadku klub musi spełnić następujące minimalne zobowiązania:
a/ zapewni zawodnikowi odpowiednie kształcenie/szkolenie piłkarskie.
b/ Zagwarantuje zawodnikowi możliwość kształcenia/szkolenia akademickiego lub szkolnego, co pozwoli zawodnikowi kontynuować pozapiłakrską karierę zawodową po ukończeniu zawodowej gry w piłkę nożną.
c/ Poczyni wszelkie niezbędne ustalenia w celu zapewnienia, że zawodnik otrzyma najlepszą możliwą opiekę (optymalny standard życia w rodzinie przyjmującej lub zakwaterowanie klubowe)
- Zawodnik mieszka nie dalej niż 50 km od granicy państwowej, a klub, w którym zawodnik chce zostać zarejestrowany w Związku sąsiedniego kraju także zlokalizowany jest w odległości 50 km od granicy. Maksymalna odległość między miejscem zamieszkania zawodnika, a siedzibą klubu wynosi 100 km.
- Zawodnik przebywa na terenie kraju, w którym chce zostać zarejestrowany minimum 5 lat, co należy udokumentować.
Wszelkie powyższe wyjątki muszą zostać udokumentowane i nie istnieje możliwość odstąpienia od któregokolwiek z warunków.
W przypadku, gdy zawodnik spełnia jeden z powyższych warunków należy wystąpić z aplikacją do FIFA (za pośrednictwem PZPN) w celu uzyskania zgody na rejestrację zawodnika bądź zmianę przynależności klubowej (transfer).
Jednakże, jeżeli o zawodnika stara się klub poniżej czwartej klasy rozgrywkowej dokumenty należy złożyć wyłącznie w PZPN.
Poniżej znajduje się wykaz dokumentów, jakie należy przedłożyć w każdym z określonych przypadków:
Ad. 1 rodzice zawodnika przeprowadzają się do Polski:
- Umowy o pracę obojga rodziców
- Pozwolenie na pracę (w przypadku obywateli spoza UE)
- Akt urodzenia zawodnika
- Dokumenty potwierdzające tożsamość (np. paszport) zawodnika oraz rodziców
- Potwierdzenie zameldowania/zamieszkiwania na terenie Polski (np. umowa najmu mieszkania, dokument z urzędu gminy potwierdzający zamieszkanie)
Ad. 2 transfer na terenie UE zawodnika pomiędzy 16 a 18 rokiem życia:
- Potwierdzenie uczęszczania do szkoły na terenie Polski (plus tygodniowy plan zajęć)
- Potwierdzenie zamieszkania na terenie Polski (np. zaświadczenie z bursy, umowa najmu mieszkania)
- Potwierdzenie uczęszczania na treningi (plus tygodniowy plan treningowy)
- Zgoda rodziców
- Akt urodzenia zawodnika
- Dokumenty potwierdzające tożsamość (np. paszport) zawodnika
Ad. 3 Zawodnik mieszka 50 km od klubu:
Akt urodzenia zawodnika
- Dokumenty potwierdzające tożsamość (np. paszport) zawodnika
- Zgodę rodzimej Federacji Piłki Nożnej na zmianę przynależności klubowej
- Potwierdzenie zachowania dystansu 50 km (np. mapa z zaznaczonym miejscem zamieszkania oraz klubem)
- Potwierdzenie zamieszkania
Ad. 4 Zawodnik przebywa na terenie Polski minimum 5 lat:
- Akt urodzenia zawodnika
- Dokumenty potwierdzające tożsamość (np. paszport) zawodnika
- Potwierdzenie zamieszkania na terenie Polski minimum 5 lat (np. zaświadczenie ze szkoły, zaświadczenie z urzędu gminy, potwierdzenie zameldowania z urzędu miasta).
Powyższa dokumentacja musi również zostać przetłumaczona na jeden z oficjalnych języków FIFA w przypadku, gdy o zawodnika stara się klub czwartej klasy rozgrywkowej, bądź wyższej.
W przypadku, gdy mamy do czynienia z zawodnikiem, który nie ukończył 10 roku życia (liczone dokładnie co do dnia) można rejestrować go bez wszczynania powyższej procedury.
O certyfikat zawodnika obcokrajowca-AMATORA , który ukończył 18 r. życia występuje klub z własnego konta klubowego w Extranecie.
Dokumetację dotyczącą pkt.4 należy wysłać do PZPN, na adres email:
joanna.misiewicz@pzpn.pl
W przypadku obcokrajowca PROFESJONALISTY – należy skontaktować się z PZPN – p. Joanna Misiewicz tel. 22 55 12 230 lub 502 737 381
e-mail: joanna.misiewicz@pzpn.pl
Otrzymują:
– zainteresowane kluby
– KS MZPN Kraków Przewodniczący
– prasa WG OZPN Nowy Sącz
– KS OZPN Nowy Sącz /-/ Antoni Ogórek
– a/a