Druga w Małopolsce, piąta w Polsce. Akademia Nauk Stosowanych zaczyna współpracę z MZPN

Środa, 17 lipca była ważnym dniem dla Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu i Małopolskiego Związku Piłki Nożnej w Krakowie.

W Sali Senackiej nowosądeckiej uczelni doszło bowiem do podpisania umowy zakładającej współpracę ze związkiem. To zasługa Zbigniewa Małka, wykładowcy wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie ANS, trenera edukatora PZPN oraz prezesa Akademickiego Związku Sportowego.

Czego dotyczy porozumienie? Chodzi o organizację kursów trenerskich UEFA dla studentów, konferencji trenerskich i różnych innych działań wspierających rozwój piłki nożnej na Sądecczyźnie i w Małopolsce. Warto odnotować, że ANS w Nowym Sączu stała się piątą uczelnią w kraju, która będzie posiadała takie uprawnienia.

„To dla nas wielki zaszczyt, a także ważny krok w rozwoju naszej uczelni w obszarze współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Już wcześniej realizowaliśmy wspólne projekty z Małopolskim Związkiem Piłki Nożnej w Krakowie, a teraz nasza współpraca będzie mieć charakter dwustronnej umowy. Są w niej konkretne zapisy, m.in. na współorganizowanie kursów trenerskich UEFA – powiedział w trakcie środowej konferencji prasowej dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS, prorektor ds. Nauki i Rozwoju Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, Rektor-elekt.

Jak dodał Dariusz Wójtowicz, wojewódzki koordynator kształcenia i licencjonowania trenerów MZPN – „Współpraca pomiędzy Małopolskim Związkiem Piłki Nożnej w Krakowie a Podokręgiem Nowosądeckim trwa od lat”.  Teraz jeszcze bardziej się zacieśni, czego przykładem są wspominane kursy pod egidą UEFA, które dadzą absolwentom sądeckiej uczelni wymagane uprawnienia trenerskie C oraz B   powiedział były trener Sandecji Nowy Sącz, w przeszłości piłkarz m.in. Wisły Kraków.

Warto wiedzieć, że kursy trenerskie UEFA C są podstawową licencją uprawniającą do prowadzenia drużyn z A-C klasy (najniższa klasa rozgrywkowa). Ponadto licencja UEFA C uprawnia m.in. do trenowania dzieci do ukończenia 12 roku życia. Kurs UEFA B uprawnia z kolei do prowadzenia klubów Ligi Okręgowej/ klas A, B, C oraz drużyn młodzieżowych w kat. skrzat, żak, orlik, młodzik, trampkarz, junior młodszy czy junior starszy. Od przyszłego roku akademickiego studenci wychowania fizycznego na II stopniu kształcenia będą realizować kurs UEFA C, zaś od następnego roku akademickiego planujemy, aby na I stopniu kształcenia realizować kurs UEFA C, zaś na studiach magisterskich kurs certyfikowany UEFA B – powiedział dr inż. Witold Bodziony, dziekan wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie ANS w Nowym Sączu.

W imieniu MZPN umowę podpisali prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej Ryszard Kołtun oraz Jerzy Nagawiecki, wiceprezes ds. organizacyjnych

„Bardzo cieszę się z podpisania tej umowy” powiedział Prezes MZPN Ryszard Kołtun – „Po Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, to druga uczelnia w Małopolsce, która nabywa takie uprawnienia. Powracamy do korzeni, bo przed laty trenerów kształciło się właśnie na uczelniach, zaś później kompetencje te w całości przejęła UEFA. W moim odczuciu kształcenie trenerów w cyklu pięcioletnim daje większą wiedzę i umiejętności niż w na kursie, który trwa kilka miesięcy. Dzięki podpisanemu porozumieniu Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu obejmie patronatem naukowym dziecięce i młodzieżowe drużyny Akademii Sandecja i  Dunajec, w których to studenci uczelni – uczestnicy kursu, będą realizować praktyki trenerskie (staże) oraz prowadzić badania naukowe do prac dyplomowych realizowanych w ramach studiów pierwszego i drugiego stopnia.