Komunikat nr 15/KG

 

 

MAŁOPOLSKI ZWIĄZEK PIŁKI NOŻNEJ

PODOKRĘG W NOWYM SĄCZU

 

Komisja Gier MZPN Podokręgu Nowy Sącz

KOMUNIKAT NR 15/KG/20  z dnia 4 maja 2020r.

Szanowni Prezesi Klubów Sportowych

Przedstawiamy informację z Ministerstwa Sportu dotycząca udostępnienia obiektów sportowych w okresie pandemii Koronawirusa z prośbą o zapoznanie się z treścią oraz jej stosowania w codziennej działalności sportowej i statutowej. Także poniżej zamieszczamy pytania i odpowiedzi jakie w związku z tzw. odmrażaniem sportu i kultury fizycznej  zostały udzielone na konferencji prasowej Premiera i Ministra Sportu. Prosimy  o zapoznanie zawodników i działaczy klubowych z tymi informacjami. Prosimy również o bezwzględne przestrzeganie ustalonych zasad i procedur dotyczących korzystania z obiektów sportowych w I etapie „odmrażania sportu i Kultury fizycznej”.

25 kwietnia Premier RP Mateusz Morawiecki i Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk przedstawili plan nowej sportowej rzeczywistości.

– 4 maja zostaną udostępnione obiekty infrastrukturalne o charakterze otwartym. Planujemy także powrót do treningów i rozgrywek klubów PKO BP Ekstraklasy oraz żużlowej PGE Ekstraligi. Sportowcy przygotowujący się do Igrzysk Olimpijskich w Tokio będą mogli korzystać z Ośrodków Przygotowań Olimpijskich w Spale i Wałczu. Należy jednak pamiętać, że tak jak na codzień, także w sporcie obowiązywać będą zasady bezpieczeństwa, ponieważ najważniejsze jest zdrowie i życie Polaków  – powiedziała Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Infrastruktura o charakterze otwartym – „odmrażanie” sportu powszechnego

Od 4 maja będzie można korzystać z infrastruktury sportowej o charakterze otwartym.

– Sport odgrywa ogromną rolę w profilaktyce zdrowotnej, dlatego zachęcam wszystkich do aktywnego spędzania czasu –  powiedziała Minister Sportu.

Zostaną udostępnione (dla maksymalnie sześciu osób korzystających na danym obiekcie): stadiony sportowe (piłkarskie, lekkoatletyczne i inne), boiska szkolne i wielofunkcyjne (w tym Orliki), infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów motorowych oraz lotnictwapola golfowestadniny koni oraz otwarte obiekty takie jak: strzelnice, tory łucznicze, tory gokartowe, tory wrotkarskie i rolkowe.  Możliwe będzie korzystanie z infrastruktury otwartej do uprawiania sportów wodnych. Z jednej łódki, roweru wodnego czy kajaka będą mogły korzystać jednocześnie dwie osoby. W przypadku kortów tenisowych, w II etapie, zostaną udostępnione obiekty otwarte i półotwarte. Będzie obowiązywał limit czterech osób na kort.

W przypadku korzystania z infrastruktury o charakterze otwartym będą obowiązywały następujące zasady bezpieczeństwa:

  • zachowanie dystansu społecznego,
  • obowiązek zasłaniania twarzy (w momencie dotarcia na dany obiekt sportowy, natomiast przebywając na np. boisku nie ma obowiązku zakrywania twarzy),
  • ograniczona liczba osób,
  • weryfikacja uczestników (zgłoszenie do zarządcy osób wchodzących na obiekt),
  • brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC),
  • dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie,
  • obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt,
  • korzystanie z osobistego sprzętu treningowego lub dezynfekcja po każdym użyciu.

Kolejne etapy powrotu do sportowej rzeczywistości w zakresie sportu powszechnego

Opracowano także kolejne etapy powrotu do sportowej rzeczywistości. Będą one wdrażane w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce. Wstępnie przedstawia się on następująco:

ETAP III –  ZAJĘCIA SPORTOWE W SALACH I HALACH SZKOLNYCH

  • Maksymalnie sześcioosobowe grupy,
  • weryfikacja uczestników (zgłoszenie do zarządcy osób wchodzących na obiekt),
  • brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC),
  • dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie,
  • obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt,
  • korzystanie z osobistego sprzętu treningowego lub dezynfekcja po każdym użyciu.

ETAP IV –  INFRASTRUKTURA O CHARAKTERZE ZAMKNIĘTYM

  • Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej (PKD. 96.04.Z)
  • Działalność związana ze sportem, rozrywkowa i rekreacyjna (PKD 93.0) polegająca na prowadzeniu miejsc spotkań, klubów w tym klubów tanecznych, basenów, siłowni, klubów fitness, klubów tenisa stołowego, sqasha, badmintona, sportów walki, kręgielni, parków trampolin, skateparków, ścianek wspinaczkowych
  • Imprezy sportowe na otwartej przestrzeni do 50 osób, bez udziału publiczności

Zasady korzystania z infrastruktury o charakterze zamkniętym:

  • zachowanie dystansu społecznego,
  • zasłanianie twarzy (w zależności od rodzaju uprawianego sportu),
  • ograniczona ilość osób,
  • weryfikacja uczestników, zgłaszanie osób wchodzących na obiekt,
  • brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC),
  • dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie,
  • obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt,
  • korzystanie z osobistego sprzętu treningowego (np. rakiety tenisowe, kask, etc.).

 

Powrót PKO Bank Polski Ekstraklasy

Kluby piłkarskie PKO BP Ekstraklasy będą, w ścisłym reżimie sanitarnym, wracać w pierwszej kolejności do treningów a następnie do rywalizacji sportowej. Opracowano harmonogram, który będzie na bieżąco modyfikowany, w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju oraz zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Powrót do treningów i rozgrywek będzie możliwy, wyłącznie przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego i przestrzeganiu wszystkich zasad bezpieczeństwa. W pierwszej kolejności, zawodnicy oraz członkowie sztabów szkoleniowych odbędą obowiązkową 14-dniową izolację. Następnie zostaną otwarte wybrane obiekty na potrzeby treningów indywidualnych, później rozpoczną się treningi w grupach kilkuosobowych oraz treningi drużynowe. W tym momencie, szacuje się, że 27. kolejka PKO BP Ekstraklasy odbędzie się w terminie 29-31 maja.

Żużlowa PGE Ekstraliga

Możliwość powrotu do sportowej rzeczywistości, w ścisłym reżimie sanitarnym i przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności, będą mieli także zawodnicy żużlowej PGE Ekstraligi. 8 maja zawodnicy oraz mechanicy rozpoczną obowiązkową 14-dniową izolację. W tym czasie ich stan zdrowia będzie na bieżąco monitorowany. Kolejnym etapem będzie rozpoczęcie 14-dniowego okresu treningowego zgodnie z zasadą: ośmioosobowa drużyna i ośmiu mechaników na jednym obiekcie żużlowym. Rozpoczęcie rozgrywek PGE Ekstraligi bez udziału kibiców, w tym momencie, jest planowane na 12 czerwca.

Jednocześnie, w trakcie meczów rozgrywanych w ramach PGE Ekstraligi, będą przestrzegane wszystkie zasady bezpieczeństwa. Członkowie teamów, osoby funkcyjne, sędzia oraz osoby z ekipy produkcyjnej TV będą przebywać w wyznaczonych strefach w rękawiczkach ochronnych oraz w maseczkach. Zawodnicy będą dojeżdżać na rozgrywki transportem własnym. Zostaną wyznaczone także osoby stałe (bez rotacji) w każdym klubie, które będą uczestniczyć w treningach i zawodach.

 

COS-OPO Spała i Wałcz otwarte dla zawodników

Uruchamiamy Ośrodki Przygotowań Olimpijskich w Spale i w Wałczu. Zawodnicy oraz sztaby szkoleniowe pojawią się w obu obiektach po odbyciu obowiązkowej 14-dniowej izolacji. 9 maja rozpoczną się pierwsze treningi.

Zasady przebywania i trenowania w ośrodkach odbywać się będzie w ścisłym reżimie sanitarnym i z zachowaniem wszystkich środków ostrożności:

  • zasada: pokój-trening-pokój,
  • grupy treningowe nie będą mogły liczyć więcej niż pięć osób,
  • w przypadku gier zespołowych (np. siatkówka) limit osób będzie wynosił sześć osób na daną grupę treningową,
  • zachowanie bezpiecznego dystansu pomiędzy poszczególnymi grupami.

Obowiązywać będzie m.in. zakaz opuszczania terenu ośrodka, kontaktu pomiędzy grupami i sztabami szkoleniowymi czy odwiedzin osób z zewnątrz. Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej będzie odpowiedzialny m.in. za: prowadzenie kart medycznych zawodników, sprawowanie nadzoru medycznego nad procesem szkolenia w wyznaczonych COS-OPO, bieżący kontakt z lekarzami przebywającymi z zawodnikami w ośrodkach.

W COS-OPO obowiązywać będą następujące zasady:

  • miejsca wydawania posiłków odgrodzone szybami z plexi,
  • ograniczona jednoczesna liczba osób na stołówce,
  • zabezpieczenie odzieży ochronnej oraz płynu do dezynfekcji dla wszystkich pracowników,
  • brak sprzątania przez personel pokoi,
  • dezynfekcja miejsc treningowych przed i po każdym treningu,
  • brak kontaktu pracowników ośrodka z osobami przybywającymi na zgrupowaniu,
  • poczta i paczki dostarczane do adresata po 24 godzinnej kwarantannie,
  • płyn do dezynfekcji ogólnodostępny oraz w każdym pokoju i miejscu treningowym,
  • 3x dziennie dezynfekcja i sprzątanie korytarzy, przejść i miejsc ogólnodostępnych.

W późniejszym terminie planuje się także uruchomienie trzech kolejnych COS-OPO Szczyrk, Zakopane, Cetniewo oraz innych obiektów sportowych o strategicznym znaczeniu dla sportu wyczynowego.    Źródło informacji: Ministerstwo Sportu – Warszawa

 

Nowa sportowa rzeczywistość – etap od 4 maja 2020 r. – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania[1]

W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi wytycznych oraz informacji jak należy rozumieć zapowiedź możliwości prowadzenia zajęć na obiektach w ramach zewnętrznej infrastruktury o charakterze otwartym publikujemy zestawienie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Podstawą prawną na tym etapie będzie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Akt prawny jest obecnie procedowany.

  • Ile osób może przebywać na kompleksie boisk które są od siebie oddzielone ale wszystkie funkcjonują w ramach 1 obiektu?

Obowiązujący limit uczestników na każdym boisku to 6 osób plus osoba prowadząca zajęcia. Limit dotyczy jedynie osób korzystających z obiektu. Nie dotyczy on osób niezbędnych do jego obsługi.

  • Czy na kompleksie typu Orlik, gdzie są dwa boiska, możliwe jest uczestnictwo 2 grup po 6 osób jednocześnie?

Tak, jest to możliwe, są to dwa oddzielne boiska.

  • Czy będzie można uprawiać sport  na obiekcie przeznaczonym do siatkówki plażowej?

Tak, taki obiekt stanowi boisko wielofunkcyjne w rozumieniu rozporządzenia.

  • Czy możliwe jest dzielenie pełnowymiarowego boiska na mniejsze boiska i prowadzenie zajęć dla 6 osób na każdym z nich?

Nie ma takiej możliwości. Limit dotyczy jednego boiska, niezależnie od jego rozmiarów. Jeśli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli w kolejnych etapach odrażania sportu możliwa będzie zmiana limitów.

  • Czy stadion posiadający boisko piłkarskie oraz bieżnię lekkoatletyczną można traktować  jako 2 obiekty?

Jest to 1 obiekt, czyli jednorazowo na obiekcie może przebywać maksymalnie 6 osób ćwiczących plus osoba prowadząca zajęcia.

  • Czy możliwe będzie korzystanie z siłowni na świeżym powietrzu?

Korzystanie z siłowni plenerowych nie jest dopuszczone.  Możliwe jest natomiast korzystanie z siłowni, które są częścią obiektu sportowego wymienionego w rozporządzeniu ( np. stadionu) pod warunkiem spełnienia obowiązków nałożonych na podmiot zarządzający.

  • Czy można udostępnić obiekty otwarte, które są bez dozoru?

Nie ma możliwości udostępniania obiektów bez zapewnienia wymogów określonych w rozporządzeniu (np. weryfikacja liczby osób, dezynfekcja, zapewnienie piętnastominutowych odstępów w korzystaniu z obiektów przez następne grupy korzystających).

  • Ile osób może przebywać jednocześnie na korcie tenisowym, czy można grać w debla?

Maksymalny limit osób na korcie tenisowym określono na 4 plus osoba prowadząca zajęcia.

  • Czy trybuny przylegające do boiska można traktować jako odrębny obiekt, którego dotyczy limit przebywających tam osób?

Trybuny nie mogą być traktowane jako osobny obiekt.

  • Czy można prowadzić treningi na halach piłkarskich, w których ściany zostaną otwarte?

Obecne przepisy umożliwiają korzystanie z infrastruktury sportowej o charakterze otwartym. Hala z częściowo otwartymi ścianami się do niej nie zalicza.

  • Od kiedy będzie można korzystać z pływalni?

W chwili obecnej nie ma takiej możliwości. W kolejnych etapach rozważane jest umożliwienie korzystania między innymi z pływalni. Terminy realizacji poszczególnych etapów są uzależnione od sytuacji epidemiologicznej.

  • Czy możliwe jest prowadzenie zajęć na terenach otwartych (parki itp.) z grupami wyposażonymi w sprzęt indywidualny?

Na terenach otwartych (takich jak parki czy las) obecnie nie ma zakazu uprawiania aktywności fizycznej (procedowana zmiana nic nie zmienia w tym zakresie). Jeżeli prowadzenie zajęć indywidualnych byłoby możliwe przy zachowaniu innych ograniczeń (np. co do ruchu pieszych, obowiązku zakrywania ust i nosa) to już obecnie jest to dozwolone.

  • Czy możliwe jest powiększenie liczby osób w grupie w przypadku gier zespołowych do 8?

W rozporządzeniu limit osób korzystających z otwartych obiektów sportowych określono na 6 plus osoba prowadząca zajęcia. Sukcesywnie w zależności od sytuacji epidemiologicznej możliwe będzie znoszenie limitów w tym zakresie.

  • Czy osoby przebywające na obiektach otwartych muszą nosić maski ochronne?

Przebywając na obiekcie nie ma obowiązku zakrywania twarzy (dotyczy to osób uprawiających sport i osoby prowadzącej zajęcia). Należy mieć na względzie obowiązek zasłaniania twarzy podczas przemieszczania się na obiekt.

  • Czy dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i grupie, dotyczy także takich elementów jak bramki do piłki nożnej czy ręcznej, kosze do koszykówki, słupki do siatkówki, bieżnia, siatki na korcie tenisowym. Pachołki i pomoce trenerskie, furtki i klamki wejściowe?

Dezynfekcji podlegają przede wszystkim przedmioty mające bezpośredni kontakt z osobami, które go użytkują.

  • Czy można korzystać ze ścianki wspinaczkowej stojącej na otwartej przestrzeni?

Tak, jeśli znajduje się ona na terenie wyodrębnionego, otwartego obiektu wymienionego w rozporządzeniu np. stadionu lub boiska. Nie dotyczy to takich obiektów takich jak parki linowe.

  • Czy możliwa jest organizacja zajęć w sportach wodnych (żeglarskich, kajakarskich, wioślarskich)?

Tak, przy zachowaniu zasady, że z jednej łódki czy kajaka będą korzystać jednocześnie nie więcej niż dwie osoby (wyjątek dla osób zamieszkujących lub gospodarujących wspólnie np. rodzice z dziećmi wtedy limit 2 osób nie obowiązuje).

  • Czy istnieje limit jednostek pływających przebywających jednocześnie na obiekcie wodnym podczas prowadzenia zajęć sportowych?

Nie ma limitu liczebności jednostek pływających na danym obiekcie wodnym. Ograniczenie w tym zakresie może wprowadzić regulaminem wewnętrznym właściciel/administrator obiektu wodnego. Należy przy tym pamiętać o stosowaniu się o do obowiązujących zasad sanitarnych po zejściu na ląd.

  • Czy możliwa jest organizacja spływów kajakowych?

Przepisy nie określają formy organizacyjnej prowadzonych aktywności. Odnoszą się natomiast do liczby osób mogących korzystać z jednego kajaka. Ostateczna decyzja dotycząca organizowanych aktywności należy do organizatora i musi być zgodna z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa.

  • Czy zajęcia mogą być prowadzone dla dzieci poniżej 13. roku życia?

Możliwość udostępnienia otwartych obiektów sportowych nie jest ograniczona limitem wieku. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami dziecko w wieku do 13. lat może dotrzeć na obiekt tylko pod opieką rodzica, opiekuna prawnego lub innej osoby pełnoletniej.

  • Czy możliwe jest prowadzenie treningów w bliskim kontakcie?

Zalecane jest zachowywanie możliwie najczęściej dystansu przy uprawianiu sportu na otwieranych obiektach. Analogicznie jak przy np. przemieszczaniu się i bezpiecznych odstępach 2 metrowych.

  • Czy możliwe jest organizowanie zawodów/turniejów oraz innych przedsięwzięć o podobnym charakterze realizowanych w obszarze sportu powszechnego na obiektach otwartych?

W chwili obecnej nie ma takiej możliwości. Plan zakłada umożliwienie organizacji imprez sportowych na otwartej przestrzeni do 50 osób, bez udziału publiczności w IV etapie „odmrażania” sportu.

  • Kto to jest uprawiony do udostępniania obiektu? 

Jest to podmiot (osoba prawna lub fizyczna) uprawniona do dysponowania obiektem – właściciel albo zarządca (jeśli został ustanowiony) lub podmiot działający w jego imieniu. Nie jest to trener czy osoba prowadząca zajęcia.

  • W jaki sposób zarządca obiektu ma weryfikować osoby korzystające z obiektu o charakterze otwartym? Czy w związku z tym ma on obowiązek gromadzenia danych osobowych?

Weryfikacja dotyczy liczby osób przebywających na obiekcie otwartym. Nie zawiera obowiązku gromadzenia danych osobowych.

  • Czy możliwe jest przeprowadzenie zawodów wędkarskich?

Nie jest możliwe. Działalność sportowa w rozumieniu PKD 93 PKD możliwa jest tylko na otwieranych obiektach sportowych i w formie lig – na zasadach wymienionych w rozporządzeniu. Na obecnym etapie możliwość organizacji współzawodnictwa sportowego dotyczy jedynie ligi zawodowej działającej w najwyższej klasie rozgrywkowej piłce nożnej oraz ligi zawodowej działającej w najwyższej klasie rozgrywkowej w sporcie żużlowym (bez udziału publiczności).

  • Czy możliwe jest prowadzenie działalności polegającej na wypożyczaniu sprzętu wodnego?

Tak, jest możliwe.

Korzystanie z obiektów sportowych o charakterze otwartym będzie możliwe jedynie pod warunkiem, że:

  1. podmiot uprawniony do udostępnienia obiektu weryfikuje liczbę osób korzystających z obiektu lub sprzętu;
  2. podmiot uprawniony do udostępnienia obiektu wyłącza możliwość korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza toaletą) z wyłączeniem obiektów COS;
  3. podmiot uprawniony do udostępnienia obiektu zapewnia osobom korzystającym z obiektu lub sprzętu środki do dezynfekcji rąk i sprzętu sportowego;
  4. podmiot uprawniony do udostępnienia obiektu dezynfekuje urządzenia i sprzęt sportowy po każdym użyciu i każdej grupie korzystających;
  5.  podmiot uprawniony do udostępnienia obiektu zapewnia piętnastominutowe odstępy między wchodzącymi i wychodzącymi grupami korzystających lub w inny sposób ogranicza kontakt między grupami korzystających;
  6. osoby korzystające z obiektu lub sprzętu są obowiązane do dezynfekcji rąk wchodząc i opuszczając obiekt .

 

[1] Przy założeniu wejścia procedowanych przepisów w obecnym brzmieniu.

 

               

                                                                                                          Przewodniczący

                                                                                                  KG Podokręgu MZPN w  Nowy Sącz

                                                                                                             /-/Antoni Ogórek