W sobotę 14 grudnia 2024r. w Ośrodku Wypoczynkowym “Limba” Grand & Resort” w Poroninie – Kośne Hamry z udziałem ok. […]
Projekt ; PRZEPISY LICENCYJNE DLA KLUBÓW IV LIGI I KLAS NIŻSZYCH NA SEZON 2019/2020 oraz 2020/2021
Zarząd MZPN ustala wysokość opłat administracyjnych za licencję klubową:
1) dla klubów IV ligi – 300,00 zł,
2) dla klubów klasy okręgowej, A, B, C oraz dla samodzielnych klubów młodzieżowych – 200,00 zł,
Proces zasadniczy
Proces zasadniczy składa się z następujących etapów:
do dnia 30 kwietnia roku, w którym rozpoczyna się dany Sezon licencyjny, Licencjodawca sporządza i publikuje dokumenty licencyjne, które muszą zawierać minimum przewidziane przez niniejsze przepisy: kryteria licencyjne, oświadczenia czy formularze do wypełnienia.
Wnioskodawca wypełnia dokumenty licencyjne (formularze, oświadczenia itp.) i zwraca je Licencjodawcy najpóźniej w terminie:
do dnia 15 maja roku, w którym rozpoczyna się dany Sezon Licencyjny (dotyczy klubów IV ligi i klasy Okręgowej).
do dnia 31 maja roku, w którym rozpoczyna się dany Sezon Licencyjny (dotyczy klubów pozostałych klas).
jeśli dokumenty są kompletne i zostały dostarczone w terminie, są rejestrowane i przekazane do analizy członkom Komisji ds. Licencji Klubowych.
jeżeli dokumenty są niekompletne, Licencjodawca wzywa Wnioskodawcę, do ich uzupełnienia, określając termin na ich uzupełnienie.
po przeanalizowaniu dokumentów Wnioskodawcy Komisja ds. Licencji Klubowych najpóźniej w terminie:
do dnia 31 maja roku, w którym rozpoczyna się dany Sezon Licencyjny (dotyczy klubów IV ligi i klasy Okręgowej):
– przyznaje licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach klubowych;
– odmawia przyznania licencji upoważniającej do udziału w rozgrywkach klubowych, i informuje Wnioskodawcę o podjętej decyzji.
do dnia 20 czerwca roku, w którym rozpoczyna się dany Sezon Licencyjny (dotyczy klubów pozostałych klas):
– przyznaje licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach klubowych;
– odmawia przyznania licencji upoważniającej do udziału w rozgrywkach klubowych, i informuje Wnioskodawcę o podjętej decyzji.
KRYTERIA PRAWNE
Niniejszy rozdział definiuje minimalne kryteria prawne dla klubów ubiegających się o wydanie licencji upoważniającej do udziału w rozgrywkach o mistrzostwo IV ligi i klas niższych.
Cele; Celem kryteriów prawnych jest ustalenie stanu pełnomocnictw do reprezentowania Wnioskodawcy na dzień składania wniosku licencyjnego oraz przyjęcie zobowiązań w przedmiocie prawnego uznania wszystkich statutów, uchwał, przepisów, regulaminów FIFA, UEFA, PZPN i właściwego wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej, jak również niniejszych Przepisów licencyjnych dla klubów IV ligi i klas niższych.
Kryteria
Lp.
Opis
L.01
Wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego lub ewidencji starosty
1) Wnioskodawca może działać pod postacią stowarzyszenia, stowarzyszenia kultury fizycznej, spółki akcyjnej, sportowej spółki akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub uczniowskiego klubu sportowego (1)
2) Wnioskodawca musi dostarczyć Licencjodawcy odpis aktualnego rejestru z Krajowego Rejestru Sądowego lub ewidencji prowadzonej przez właściwego starostę/prezydenta zawierający następujące informacje:
a) nazwa Wnioskodawcy,
b) siedziba Wnioskodawcy,
c) forma prawna Wnioskodawcy,
d) lista osób upoważnionych do składania oświadczeń woli w imieniu Wnioskodawcy,
e) sposób reprezentacji Wnioskodawcy.
3) Jeżeli z powodu przedłużającego się postępowania rejestrowego przed sądem gospodarczym lub starostą aktualny wyciąg z właściwego rejestru lub ewidencji nie ujawnia aktualnego stanu osobowego władz klubu, właściwy Wojewódzki Związek Piłki Nożnej może w takim przypadku uznać za wystarczające wykazanie informacji o których mowa w pkt. d) i e) innymi dokumentami w szczególności protokołem walnego zgromadzenia członków lub odpowiedniej władzy spółki kapitałowej.
L.02
Oświadczenie w przedmiocie udziału w rozgrywkach
Wnioskodawca musi przedłożyć prawnie ważne oświadczenie potwierdzające, że:
a) Wnioskodawca uznaje za prawnie wiążące statuty, regulaminy, przepisy i regulacje oraz decyzje FIFA, UEFA, PZPN oraz właściwego Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej;
b) na poziomie krajowym Wnioskodawca będzie uczestniczył w rozgrywkach uznanych i zatwierdzonych przez PZPN lub właściwy Wojewódzki Związek Piłki Nożnej;
c) Wnioskodawca bezzwłocznie zawiadomi Licencjodawcę o wszelkich istotnych zmianach, zdarzeniach lub warunkach o istotnym znaczeniu, które dotyczą Wnioskodawcy;
d) Wnioskodawca będzie respektować i przestrzegać postanowienia Przepisów licencyjnych dla klubów IV ligi i klas niższych;
e) wszystkie dokumenty przedłożone Licencjodawcy przez Wnioskodawcę są kompletne, prawidłowe i wiarygodne;
f) Wnioskodawca w pełni upoważnia stosowne organy decyzyjne do badania dokumentów oraz uzyskiwania wszelkich informacji niezbędnych do wydania licencji w sposób zgodny z przepisami prawa polskiego.
Wyżej wspomniane oświadczenia muszą zostać sporządzone i podpisane przez osobę (osoby) upoważnioną (upoważnione) do składania oświadczeń woli w imieniu Wnioskującego o wydanie licencji nie wcześniej niż 3 miesiące przed datą ich złożenia Licencjodawcy.
(1) Stosownie do treści § 1 ust. 4 Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną (z póżn. zm.) – możliwe jest przejściowe dopuszczenie do udziału w rozgrywkach piłkarskich klubów nie będących członkami PZPN, a posiadających inną formę prawną niż określona w ust. 3 tej uchwały. Decyzję w tym przedmiocie podejmuje właściwy Zarząd Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej.
KRYTERIA SPORTOWE
Dla przyszłości piłki nożnej bezwzględnie konieczne jest posiadanie szerokiej bazy dostępnej dla piłkarzy, którzy mają niezbędne umiejętności i motywację, aby stać się profesjonalnymi zawodnikami. Dlatego ważne jest stymulowanie powstania programów rozwoju młodzieży oraz przyciąganie do piłki nożnej większej liczby lepiej wykształconych i wyszkolonych chłopców i dziewcząt. Niniejsze przepisy podkreślają znaczenie szkolenia młodzieży i wymagania dla wyższych standardów jakościowych od klubów sportowych ubiegających się o licencję.
Cele kryteriów sportowych są następujące:
Wnioskodawca inwestuje w zorientowane na jakość szkolenie młodzieży,
Wnioskodawca oferuje opiekę medyczną,
Wnioskodawca stosuje zasady fair play na boisku i poza nim.
Kryteria
Lp.
Opis
S.0
Zespoły młodzieżowe
1) Wnioskodawca musi posiadać i deklarować udział w rozgrywkach co najmniej:
a) IV liga (2) – minimum 3 (trzech) zespołów młodzieżowych, z czego
· dwie muszą być zgłoszone do kategorii junior (A1, A2), junior młodszy (B1, B2), trampkarz (C1, C2) lub młodzik (D1, D2)
· jedna musi być zgłoszona do kategorii orlik (E1, E2) lub żak (F1, F2)
b) klasa Okręgowa(2) – minimum 2 (dwóch) zespołów młodzieżowych;
· jedna musi być zgłoszona do kategorii junior (A1, A2), junior młodszy (B1, B2) lub trampkarz (C1, C2)
· jedna musi być zgłoszona do kategorii młodzik (D1, D2), orlik (E1, E2) lub żak (F1, F2)
c) klasa A (2) – minimum 1 (jednego) zespołu młodzieżowego w kategorii junior (A1, A2), junior młodszy (B1, B2), trampkarz (C1, C2), młodzik (D1, D2) orlik (E1, E2) lub żak (F1, F2)
w ramach własnego podmiotu prawnego lub ze stowarzyszonym z nim innym podmiotem prawnym. Wypełnieniem normy posiadania odpowiedniej ilości drużyn młodzieżowych będzie również zgłoszenie do zunifikowanych rozgrywek zespołu młodzieżowego kobiet.
2) Wnioskodawca, który nie posiada tylu drużyn młodzieżowych, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, może za uprzednią zgodą właściwego Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej podpisać stosowną umowę na szkolenie młodzieży z innym podmiotem zajmującym się wyłącznie szkoleniem młodzieży, który może zawierać umowę tylko z jednym Wnioskodawcą. Taką umowę Wnioskodawca musi dołączyć do wniosku licencyjnego i przekazać do właściwego Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej. Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność za utrzymanie i funkcjonowanie podmiotu prowadzącego na jego rzecz zespoły młodzieżowe.
3) Właściwy Wojewódzki Związek Piłki Nożnej musi określić katalog minimalnych wymagań oraz szczegółowych ustaleń, które muszą zostać zawarte w umowie.
4) Wszystkie zespoły młodzieżowe muszą uczestniczyć w oficjalnych rozgrywkach zatwierdzonych przez PZPN lub właściwy Wojewódzki Związek Piłki Nożnej i rozgrywanych na poziomie krajowym lub regionalnym.
5) Właściwy Wojewódzki Związek Piłki Nożnej czasowo lub na stałe może przyjąć inne uregulowania niż określone w pkt. 1.
S.02
Udział zawodników młodzieżowych
1) Wnioskodawca musi zapewnić, że w czasie trwania całego meczu zespołu seniorów uczestniczyć w nim będzie minimum:
a) w IV lidze – 2 (dwóch) zawodników młodzieżowych do lat 21;
b) w klasie Okręgowej – 2 (dwóch) zawodników młodzieżowych do lat 21;
c) w klasie A – 1 (jeden) zawodnik młodzieżowy do lat 21.
2) Zawodnikami młodzieżowymi są zawodnicy posiadający obywatelstwo polskie, którzy w roku kalendarzowym w którym następuje zakończenie danego sezonu rozgrywkowego ukończą 21 rok życia oraz zawodnicy młodsi.
3) Właściwy Wojewódzki Związek Piłki Nożnej czasowo lub na stałe może przyjąć inne uregulowania niż określone w pkt. 1.
S.03
Opieka medyczna
Wnioskodawca musi zapewnić, że każdy z jego zawodników uprawniony do gry przechodzi badania okresowe uprawniające do udziału w rozgrywkach zgodnie z właściwym regulaminem rozgrywek Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej.
(2) Klub może zwrócić się z wnioskiem do właściwego Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej o wyrażenie zgody na udział w rozgrywkach danej ligi lub klasy rozgrywkowej w sytuacji posiadania mniejszej o jedną od wymaganej liczby drużyn młodzieżowych – na jeden sezon rozgrywkowy. Wojewódzki Związek Piłki Nożnej każdorazowo dokonuje oceny zasadności złożonego wniosku, przy czym nie jest zobowiązany do jego uwzględnienia.
Organ prowadzący rozgrywki młodzieżowe ma obowiązek powiadomienia w ciągu 14 dni Komisję ds. Licencji Klubowych o wycofaniu z rozgrywek danej klasy rozgrywkowej drużyny młodzieżowej .
KRYTERIA INFRASTRUKTURALNE
6.1. Wprowadzenie. Wykorzystując wieloletnie doświadczenia dotyczące stadionów i obiektów sportowych na których rozgrywane są mecze piłkarskie IV lig i klas niższych oraz poziomu bezpieczeństwa określa się przedstawione poniżej minimalne wymagania dotyczące infrastruktury dla tych obiektów. Ponieważ kryteria dotyczące infrastruktury powinny być traktowane jako inwestycje długoterminowe należy uwzględniać niniejsze wytyczne w planach modernizacji stadionów i rozpocząć dostosowywania ich do tych wymagań celem podwyższenia standardów jakości. Wszelkie prace związane z modernizacją lub budową nowych obiektów muszą być konsultowane z odpowiednimi organami Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej. Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej zobowiązane są do powołania, w trybie uchwały właściwego Zarządu, osoby lub osób które będą uprawnione do opiniowania budowy, przebudowy lub modernizacji obiektów piłkarskich na terenie działania właściwego Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej
Kryteria administracyjno-organizacyjne
Lp.
Opis
I.01
Stadion/Obiekt sportowy
1) Wnioskodawca musi dysponować Stadionem lub obiektem sportowym umożliwiającym rozgrywanie meczów piłkarskich w ramach rozgrywek klubowych.
2) Wnioskodawca musi dowieść, że:
a) jest właścicielem Stadionu/obiektu sportowego, lub
b) jeżeli nie jest właścicielem Stadionu/obiektu sportowego, musi dostarczyć pisemną umowę z właścicielem (właścicielami) obiektu, z którego klub korzysta. Taka umowa musi gwarantować prawo do korzystania z obiektu przez Wnioskodawcę dla celów meczów piłkarskich rozgrywanych w charakterze gospodarza co najmniej przez cały Sezon licencyjny (w przypadku klubów IV ligi) bądź Sezony licencyjne (w stosunku do pozostałych klas rozgrywkowych),
c) posiada aktualną weryfikację obiektu na cały Sezon licencyjny.
3) Stadion/obiekt sportowy musi spełniać wszystkie minimalne wymagania określone w niniejszych przepisach.
I.02
Regulaminy
1) Stadion klubu IV ligi musi posiadać wewnętrzny regulamin obiektu i regulamin zawodów piłkarskich nie będących imprezą masową, w przypadku obiektów sportowych pozostałych klas rozgrywkowych wymóg posiadania określonych regulaminów obiektów ustala właściwy Wojewódzki Związek Piłki Nożnej. Stadion, jeżeli właściwe przepisy prawa powszechnego nakładają taki obowiązek, musi posiadać regulamin imprezy masowej.
2) Regulaminy o których mowa w pkt. 1) muszą zostać rozmieszczone w formacie nie mniejszym niż B1 (70 cm x 100 cm) przed każdym wejściem udostępnionym dla kibiców na Stadion/obiekt sportowy w taki sposób, by widzowie mogli je przeczytać.
Szczegółowe kryteria infrastrukturalne
Lp.
Opis
I.03
Pojemność
Minimalną pojemność oraz rodzaj miejsc siedzących (np. indywidualne miejsca siedzące, ławki) dla Stadionów klubów IV ligi i obiektów sportowych klubów niższych klas rozgrywkowych ustala właściwy Wojewódzki Związek Piłki Nożnej.
Zaleca się, aby pojemność stadionu wynosiła przynajmniej:
· IV liga – 300 (trzysta) miejsc siedzących spełniających wymogi indywidualnych miejsc siedzących zdefiniowanych w kryterium I.04; zmniejszyć –na 200 miejsc
· klasa okręgowa 200 (dwieście) miejsc siedzących spełniających wymogi indywidualnych miejsc siedzących zdefiniowanych w kryterium I.04; zmniejszyć –na 100 miejsc
· A klasa 100 (sto) miejsc siedzących spełniających wymogi indywidualnych miejsc siedzących zdefiniowanych w kryterium I.04; zmniejszyć –na 50 miejsc
· B klasa i klasy niższe 50 (pięćdziesiąt) miejsc siedzących spełniających wymogi indywidualnych miejsc siedzących zdefiniowanych w kryterium I.04;
Zarząd MZPN:
ustala się następujące wymogi w zakresie pojemności obiektów sportowych, na których mecze piłkarskie rozgrywać będą kluby:
a) IV ligi – minimum 200 miejsc siedzących,
b) klasy okręgowej – minimum 100 miejsc siedzących,
c) klasy A, B i C – minimum 50 miejsc siedzących
Indywidualne miejsca siedzące
1) Indywidualne miejsca siedzące zgodne z wymaganiami określonymi przez PZPN muszą być:
a) przytwierdzone na stałe do podłoża,
b) oddzielone od innych miejsc,
c) wygodne (anatomicznie wyprofilowane),
d) wykonane z materiału niepalnego.
Zaleca się aby siedziska posiadały oparcie o wysokości od 20 do 30 cm, mierząc od siedziska.
I.05
Miejsce dla kibiców drużyny gości
1) Na Stadionach/obiektach sportowych klubów IV ligi co najmniej 5% łącznej liczby miejsc przewidzianych dla publiczności, jednak nie mniej niż 30 miejsc, musi być udostępnionych dla kibiców drużyny gości w oddzielnym sektorze.
2) Dla kibiców drużyny gości musi być wydzielona, usytuowana w pobliży sektora kibiców drużyny gości, minimum 1 (jedna) toaleta.
3) Pozostałe parametry sektora kibiców drużyny gości na Stadionach/obiektach sportowych klubów IV ligi określa właściwy Wojewódzki Związek Piłki Nożnej.
4) W klasie okręgowej i klasach niższych konieczność posiadania oddzielnego sektora dla kibiców drużyny gości i jego parametry reguluje właściwy Wojewódzki Związek Piłki Nożnej.
Zarząd MZPN:
ustala się następujące parametry dla sektora kibiców drużyny gości obowiązujące na obiektachklubów, na których mecze piłkarskie rozgrywać drużyny IV ligi i klasy okręgowej – sektor kibiców drużyny gości musi być wydzielony, z możliwością utworzenia wokół sektora strefy buforowej, wygrodzonej lub organizowanej na poszczególne mecze
5) Zaleca się, aby sektor kibiców drużyny gości był wydzielony ogrodzeniem trwałym o wysokości minimum 2,2m z każdej ze stron oraz z możliwością utworzenia wokół sektora strefy buforowej, trwale wygrodzonej lub organizowanej na poszczególne mecze, oraz posiadać oddzielne wejścia i wyjścia ewakuacyjne umożliwiające jego bezpieczne opuszczenie.
I.06
Pole gry
1) Pole gry (boisko) musi być pokryte naturalną trawą lub sztuczną murawą odpowiadającą przepisom PZPN, która zostanie zatwierdzona do użytkowania odrębnym postanowieniem właściwego Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej.
2) Pole gry musi również być:
a) gładkie i równe,
b) w dobrym stanie,
c) nadawać się do rozgrywania meczów w ciągu całego sezonu,
d) w kolorze zielonym (w przypadku sztucznej murawy).
3) Pole gry musi mieć:
a) w IV lidze długość nie mniejszą niż 100 m i nie większą niż 105 m, szerokość nie mniejszą niż 60 m i nie większą niż 68 m,
b) w klasie Okręgowej długość nie mniejszą niż 100m i nie większą niż 105 m, szerokość nie mniejszą niż 55m i nie większą niż 68 m,
c) w klasie A długość nie mniejszą niż 95 m i nie większą niż 105 m, szerokość nie mniejszą niż 55 m i nie większą niż 68 m,
d) w kasie B i C długość nie mniejszą niż 90 m i nie większą niż 105 m, szerokość nie mniejszą niż 45 m i nie większą niż 68 m,
4) Pole gry musi mieć pobocze o nawierzchni z trawy naturalnej, sztucznej lub hybrydowej o szerokości minimum 3 m za bocznymi liniami ograniczającymi pole gry i co najmniej 5 m za liniami bramkowymi. Na poboczu tym dozwolone jest połączenie nawierzchni naturalnej, sztucznej i hybrydowej.
5) Wszelkie odstępstwa od zasad określonych w niniejszym kryterium, w tym dotyczące pobocza pola gry obiektów wielofunkcyjnych, możliwe są jedynie za zgodą Komisji ds. Licencji Klubowych.
6) Co do zasady bieżnia lekkoatletyczna traktowana jest jako pobocze pola gry spełniające wymóg pkt. 4 z zastrzeżeniem, że krawężniki ją okalające muszą być wykonane w bezpiecznej technologii albo muszą być na czas zawodów piłkarskich demontowane lub odpowiednio zabezpieczane tak, aby nie stanowiły zagrożenia dla uczestników meczu.
7) W szczególnie uzasadnionych przypadkach klub odpowiedniej ligi lub klasy rozgrywkowej może zwrócić się z wnioskiem od właściwego Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej- Komisji Licencji o wyrażenie zgody na czasowy udział w rozgrywkach danej ligi lub klasy rozgrywkowej bez obowiązku posiadania pola gry odpowiadającego parametrom określonym w pkt. 3) i 4) z wyłączeniem pkt. 3) d).
I.07
Obszar pola gry
1) W skład obszaru pola gry wchodzi: pole gry (boisko) wraz z bezpośrednim otoczeniem, oddzielonym od widowni.
2) Stadion/obiekt sportowy na którym swoje mecze rozgrywają kluby IV ligi i klasy Okręgowej musi być wyposażony w stabilne ogrodzenie oddzielające obszar pola gry od widowni, o wysokości minimum 1,2 m, wyposażone w pomalowane na odróżniający je od pozostałego ogrodzenia, furtki o szerokości minimum 1,20 m otwierane w kierunku pola gry.
3) Parametry oddzielenia obszaru pola gry od widowni na obiektach sportowych klubów pozostałych klas rozgrywkowych ustala właściwy Wojewódzki Związek Piłki Nożnej.
Zarząd MZPN
ustala się, że oddzielenie obszaru pola gry od widowni na obiektach sportowych klubów klas A, B i C musi być instalowane doraźnie – mobilne
4) Tablice czy bandy reklamowe lub inne przeszkody stałe znajdujące się w obszarze pola gry muszą być usytuowane w minimalnej odległości 3 m od linii bocznych i 5 m od linii końcowej pola gry.
5) Słupki odciągów siatek na bramkach, a także słupy piłko chwytów znajdujące się w odległości mniejszej niż 5m od linii końcowej pola gry, są traktowane jako przeszkoda stała, i muszą być odpowiednio zabezpieczone. ‘” zabezpieczyć: np. pianką grubości minimum 1 cm do wysokości 2m.
I.08 Ławki w obszarze pola gry
1) Stadion/obiekt sportowy musi być wyposażony w dwie oznaczone ławki dla rezerwowych, które powinny mieć wystarczające wymiary, by pomieścić:
a) co najmniej 13 osób w IV lidze,
b) co najmniej 10 osób w klasie Okręgowej,
c) co najmniej 8 osób w klasie A, B i C.
2) Ławki dla rezerwowych muszą być zadaszone oraz usytuowane co najmniej 3 m od linii bocznej boiska, rozstawione symetrycznie w stosunku do linii środkowej boiska w odległości nie mniejszej niż 10 m i nie większej niż 30 m od siebie. W przypadku ławek nie posiadających indywidualnych miejsc siedzących przyjmuje się 50-centymetrową szerokość miejsca na jedną osobę.
Stadion/obiekt sportowy musi mieć wyznaczone stanowisko dla minimum dwóch odpowiednio oznakowanych noszowych (zielona kamizelka z białym krzyżem na plecach) wyposażonych w nosze.
I.09
Dostęp do obszaru pola gry
Zaleca się, aby zawodnicy i sędziowie przechodzący do obszaru pola gry przemieszczali się drogą wydzieloną i zabezpieczoną np. teleskopowym tunelem rozciągającym się dostatecznie daleko w głąb pola gry lub aby wyjście było z dala od strefy udostępnionej dla publiczności.
I.10
Dojazd do obszaru pola gry
Stadion/obiekt sportowy musi spełniać warunki, aby pojazdy pogotowia, straży pożarnej, policji itp. miały możliwość dojazdu do obszaru pola gry.
Szatnie dla drużyn
1) Stadion/obiekt sportowy musi być wyposażony w szatnie dla obu drużyn o takim samym standardzie.
2) Standard i wyposażenie szatni ustala właściwy Wojewódzki Związku Piłki Nożnej.
Zarząd MZPN: ustala się następujące wymogi w zakresie wyposażenia w szatnie dla obu drużyn minimum 18 miejsc siedzących, a w przypadku szatni kontenerowych powierzchnia powinna wynosić 14m2. Zobowiązuje się kluby , aby nowo budowane (lub modernizowane)szatnie miały minimum 25 m2 .
Ustala się następujące wymogi w zakresie wyposażenia szatni:
a) IV ligi – minimum 2 natryski z ciepłą i zimną wodą, minimum 1 toaletę,
b) klasy okręgowej – minimum 2 natryski z ciepłą i zimną wodą, minimum 1 toaletę,
c) klasy A, B i C – minimum 1 natrysk, minimum 1 toaletę,
3)Zaleca się, aby powierzchnia każdej szatni, nie licząc powierzchni natrysków i toalet była nie mniejsza niż 25m2.
4) W każdej szatni zaleca się, aby znajdowały się:
a) miejsca do siedzenia dla minimum 20 osób,
b) wieszaki lub szafki na odzież dla minimum 20 osób,
c) minimum 3 prysznice,
d) minimum 1 toaleta (z sedesem),
e) tablica z wyposażeniem do prezentacji taktyki.
I.12
Szatnia dla sędziów
1) Stadion/obiekt sportowy musi być wyposażony w szatnię dla sędziów oddzieloną od szatni dla zawodników.
2) W szatni dla sędziów muszą się znajdować:
a) stół i miejsca do siedzenia dla 4 osób,
b) wieszaki lub szafki na odzież dla 4 osób,
c) 1 prysznic w szatni lub w bezpośrednim jej pobliżu,
d) 1 toaleta (z sedesem) w szatni lub bezpośrednim jej pobliżu.
I.13
Parking
1) Dla działaczy klubów, sędziów i innych osób funkcyjnych muszą być udostępnione wyznaczone miejsca parkingowe.-opisane
2) Parametry (w szczególności ilość) miejsc parkingowych ustala właściwy Wojewódzki Związek Piłki Nożnej.
Zarząd MZPN:
ustala się następujące wymogi w zakresie wyznaczonych i zabezpieczonych miejsc parkingowych dla klubów, sędziów i innych osób funkcyjnych na obiektach sportowych, na których mecze piłkarskie rozgrywać będą kluby:
a) IV ligi – 1 miejsce dla autokaru drużyny gości oraz minimum 5 miejsc dla samochodów osobowych,
b) klasy okręgowej – 1 miejsce dla autokaru drużyny gości oraz minimum 5 miejsc dla samochodów osobowych,
c) klasy A, B i C – 1 miejsce dla autokaru drużyny gości oraz minimum 5 miejsc dla samochodów osobowych.
I.14
Urządzenia sanitarne
1) Każdy obiekt na którym rozgrywane są mecze piłkarskie musi być wyposażony w toalety dla publiczności obu płci.
2) Toalety muszą być zgodne z przepisami sanitarnymi.
3) Wymaganą minimalną ilość toalet dla poszczególnych lig i klas rozgrywkowych ustala właściwy Wojewódzki Związek Piłki Nożnej. Zaleca się jednak, aby na obiekcie na każde 1000 udostępnionych miejsc dla publiczności znajdowały się minimum 3 toalety dla mężczyzn i 1 dla kobiet
I.15
Nagłośnienie
Stadion klubu IV ligi musi być wyposażony w dobrze słyszalny w każdej części stadionu system nagłośnienia służący spikerowi zawodów do przekazywania informacji dotyczących kwestii organizacyjnych i porządkowych związanych z meczem.
I.16
Oświetlenie
Wnioskodawca, o ile właściwy Wojewódzki Związek Piłki Nożnej nie ustali innych regulacji w tym zakresie, jeżeli planuje rozgrywać zawody z wykorzystaniem systemu sztucznego oświetlenia musi spełniać poniższe wymogi:
a) minimalny poziom natężenia oświetlenia pionowego pola gry jest nie mniejszy niż 500 Ev(lx).
b) Oświetlenie musi pokrywać równomiernie każdy obszar pola gry.
c)Wnioskodawca zobowiązany jest do dokonania pomiarów i przedłożenia stosownych dokumentów w procesie licencyjnym.
d)Ważność wykonania pomiarów określa się na dwa lata licząc od daty przeprowadzenie pomiaru.
I.17
Oznakowani
Każde pomieszczenie wykorzystywane na zabezpieczenie zawodów musi być oznakowane, np.:
a) szatnia drużyny gospodarzy i drużyny gości;
b) szatnia sędziów;
c) obserwator/delegat meczowy,
d) toalety,
e) oraz inne pomieszczenia meczowe.
I.18
Publiczny dostęp i wejścia na obiekt
1) Stadiony/obiekty sportowe na których swoje mecze rozgrywają kluby IV ligi i klasy Okręgowej muszą być otoczone trwałym i stabilnym ogrodzeniem uniemożliwiającym niekontrolowane wejście na obiekt, wyposażonym w bramę wjazdową oraz wejścia/wyjścia dla publiczności.
2) Każde wejście na obiekt powinno być wyposażone w oznakowane punkty kasowe i punkty depozytowe (stałe lub mobilne).
3) Zaleca się aby obiekty wszystkich lig i klas rozgrywkowych, były wyposażone w monitoring oraz były otoczone trwałym i stabilnym ogrodzeniem o wysokości minimum 1.8m uniemożliwiającym niekontrolowane wejście na obiekt. Monitoring i ogrodzenie mogą w szczególności przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wandalizmu oraz wejścia na obiekt dzikiej zwierzyny.
I.19
Miejsca dla widzów niepełnosprawnych
1) Zaleca się, aby na Stadionie znajdowały się przynajmniej 3 (trzy) miejsca dla widzów niepełnosprawnych i towarzyszących im osób z dobrą, niezakłóconą widocznością. Takie miejsca muszą być dostosowane w szczególności dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim. Szczegółowe uregulowania w tym zakresie określa właściwy Wojewódzki Związek Piłki Nożnej.2) Wyznaczenie tych miejsc w obszarze pola gry jest zabronione.
6.5. Przypadki szczególne: Licencjodawca, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, pomimo naruszenia kryterium infrastrukturalnego, może przyznać Wnioskodawcy licencję na udział w rozgrywkach klubowych o mistrzostwo IV ligi lub klasy niższej, jednakże Licencjobiorca taki podlegać będzie nadzorowi infrastrukturalnemu i/lub sankcjom określonym w niniejszych przepisach.
Lp.
Opis
P.01
Osoba odpowiedzialna za procedurę licencyjną
Wnioskodawca musi wyznaczyć osobę odpowiedzialna za procedurę licencyjną Wnioskodawcy.
P.02
Osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo podczas zawodów piłki nożnej
Właściwy Wojewódzki Związek Piłki Nożnej biorąc pod uwagę stopień zagrożenia określa wymogi dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo podczas zawodów piłki nożnej, w szczególności obowiązek posiadania kierownika ds. bezpieczeństwa odpowiedzialnego za bezpieczeństwo na zawodach piłki nożnej.
Zaleca się, aby kluby IV ligi posiadały kierownika ds. bezpieczeństwa odpowiedzialnego za bezpieczeństwo na zawodach piłki nożnej.
Wnioskodawca ubiegający się o licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach IV ligi musi wyznaczyć kierownika ds. bezpieczeństwa odpowiedzialnego za problematykę ochrony i bezpieczeństwa. Kierownik ds. bezpieczeństwa musi być dostępny podczas meczów rozgrywanych przez klub w charakterze gospodarza. Kierownik ds. bezpieczeństwa musi ponadto spełniać stosowne wymogi określone przez przepisy powszechnie obowiązującego prawa, w tym przez ustawę o bezpieczeństwie imprez masowych.
Wnioskodawca ubiegający się o licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach klasy okręgowej musi wyznaczyć osobę odpowiedzialną za problematykę ochrony i bezpieczeństwa. Osoba ta musi posiadać stosowne uprawnienia nadane przez Małopolski Związek Piłki Nożnej – (komisję ds. bezpieczeństwa)
P.03
Opieka medyczna
1) Wnioskodawca musi wyznaczyć przynajmniej jednego lekarza, ratownika medycznego lub inną osobę posiadającą stosowne uprawnienia odpowiedzialne za udzielenie pierwszej pomocy medycznej.
2) Taka osoba, musi być obowiązkowo obecna na meczach rozgrywanych przez klub w charakterze gospodarza.
P.04
Trener pierwszego zespołu
Wnioskodawca musi powołać trenera pierwszego zespołu odpowiedzialnego za szkolenie piłkarskie zawodników. Trener pierwszego zespołu musi posiadać kwalifikacje i ważną licencję trenerską wydaną przez uprawniony organ zgodnie z obowiązującymi przepisami i uchwałami PZPN w tym zakresie.
P.05
Spiker
Wnioskodawca musi zapewnić spikera zawodów IV ligi posiadającego uprawnienia wydane przez PZPN lub Wojewódzki Związek Piłki Nożnej.
P.06
Służby porządkowe
1) Wnioskodawca musi zapewnić odpowiednią ilość służb porządkowych i informacyjnych lub wolontariuszy zapewniających bezpieczeństwo i obsługę meczów rozgrywanych przez klub w charakterze gospodarza.
2) Właściwy Wojewódzki Związek Piłki Nożnej określa wymogi w zakresie ilości służb porządkowych i informacyjnych lub wolontariuszy z uwzględnieniem wymogów bezpieczeństwa podczas zawodów piłkarskich w poszczególnych ligach i klasach rozgrywkowych
Zarząd MZPN:
ustala się następujące wymogi ilościowe służb porządkowych i informacyjnych lub wolontariuszy odpowiedzialnych za problematykę ochrony i bezpieczeństwa podczas zawodów piłkarskich poszczególnych ligach i klasach rozgrywkowych:
a) IV ligi – minimum 6 osób,
b) klasy okręgowej – minimum 4 osoby + 1 osoba na każdych 25 kibiców,
c) klasy A – minimum 3 osoby + 1 osoba na każdych 25 kibiców
d)B i C – minimum 1 osoba + 1 osoba na każdych 25 kibiców,
wszystkie osoby pełniące obowiązki wyżej wymienionych służb muszą być wyposażone w jednolite, odpowiednio oznakowane kamizelki
Kryteria finansowe
Lp.
Opis
F.01
Brak przeterminowanych zobowiązań wobec pracowników (tj. zawodników i trenerów wszystkich drużyn klubu oraz personelu uwzględnionego w kryteriach od P.01 do P.05).
Wnioskodawca musi dowieść, że na dzień 30 kwietnia roku w którym rozpoczyna się dany Sezon licencyjny nie ma żadnych przeterminowanych zobowiązań wobec pracowników, które powstały do dnia 31 grudnia roku kalendarzowego poprzedzającego rok, w którym rozpoczyna się dany Sezon licencyjny.
Kryterium to zasadniczo ma pomóc zapewnić, że wskazani pracownicy otrzymają należne im płatności.
F.02
Brak przeterminowanych zobowiązań wobec Polskiego Związku Piłki Nożnej, Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej, jak również innych struktur działających w ramach Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej z tytułu płatności składek członkowskich, opłat za uczestnictwo w rozgrywkach, z tytułu działalności transferowej, kar nałożonych przez właściwe organy dyscyplinarne czy prawomocnych wyroków Piłkarskiego Sądu Polubownego
Wnioskodawca musi dowieść, że na dzień 30 kwietnia roku w którym rozpoczyna się dany Sezon Licencyjny nie ma żadnych przeterminowanych zobowiązań wobec Polskiego Związku Piłki Nożnej, Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej jak również innych struktur działających w ramach Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnejz tytułu płatności składek członkowskich, opłat za uczestnictwo w rozgrywkach, z tytułu działalności transferowej, kar nałożonych przez właściwe organy dyscyplinarne czy prawomocnych wyroków Piłkarskiego Sądu Polubownego,które powstały do dnia 31 grudnia roku kalendarzowego poprzedzającego rok, w którym rozpoczyna się dany Sezon Licencyjny.
F.03
Brak przeterminowanych zobowiązań wobec klubów piłkarskich wynikających z tytułu działalności transferowej
Wnioskodawca musi dowieść, że na dzień 30 kwietnia roku w którym rozpoczyna się dany Sezon licencyjny nie posiada przeterminowanych zobowiązań wobec klubów piłkarskich z tytułu działalności transferowej, które powstały do dnia 31 grudnia roku kalendarzowego poprzedzającego rok, w którym rozpoczyna się dany Sezon licencyjny
Projekt ; Uchwała wejdzie w życie z dniem podjęcia (tj. 27.03.2019r); Prezes MZPN Ryszard Niemiec