Wg stanu na 6.02.2023 najwięcej drużyn zgłosiło się w woj. lubelskim – 735. Na drugim miejscu znajduje się woj. wielkopolskie – 652, a na trzecim małopolskie – 555.
- To Turniej równych szans
Turniej rozpoczyna się od etapów regionalnych – gminnych i powiatowych. Udział w nich biorą drużyny z aż 95% powiatów w Polsce. Nieważne, czy pochodzisz z dużego, wojewódzkiego miasta czy z niewielkiej miejscowości, wszyscy uczestnicy rozgrywek mają takie same szanse na udział w ogólnopolskich finałach. W minionej edycji Turnieju w finale w Warszawie wystąpiły drużyny m.in. z Gubina (16 tys. mieszkańców), Żórawiny (2,5 tys. mieszkańców), Idzbarku (550 mieszkańców) czy Sławy (4 tys. mieszkańców).
– Jesteśmy z małej miejscowości, trenuje u nas 16 chłopców o różnym potencjale piłkarskim. Jedni kochają piłkę, a inni przychodzą, bo im się nudzi. Jednak dzięki Turniejowi wszyscy zrozumieli, że chcą jeszcze więcej trenować i rozwijać się piłkarsko. To było dla nich wielkie przeżycie. Warto było się zapisać – powiedział Krystian Stanios, trener grupy ze Szkoły Podstawowej w Przechlewie (3 tys. mieszkańców), która w XXII edycji zajęła 9. miejsce w Polsce w kategorii U10.
- Udział nic nie kosztuje
„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to inicjatywa niekomercyjna, a więc nieodpłatna zarówno dla uczestniczących szkół, jak i dla dzieci. Chłopcy i dziewczynki mogą przeżyć wspaniałe, piłkarskie emocje, a rodzice i nauczyciele nie ponoszą za to żadnych opłat.
– Rolą Turnieju jest upowszechnianie piłki nożnej wśród dzieci. Wierzymy, że dzięki udziałowi w rozgrywkach dzieci kochające piłkę nożną znajdą jeszcze większą motywację do trenowania, a te, dla których to dopiero pierwszy kontakt z futbolem na zorganizowanym poziomie, odnajdą w grze nową pasję i będą kontynuować piłkarską przygodę w swoich lokalnych klubach – wyjaśnia Adam Kaźmierczak, wiceprezes PZPN ds. piłkarstwa amatorskiego.
- To cenna lekcja dla dzieci
Myślą przewodnią Turnieju jest czerpanie radości z gry w duchu wzajemnego szacunku i zdrowej, sportowej rywalizacji. Choć nagrody są atrakcyjne i warto się o nie postarać, najważniejsza jest dobra zabawa i nauka. Dzięki udziałowi z rozgrywkach, dzieci poznają wartość, jaką niesie za sobą współpraca w grupie i uczą się panowania nad emocjami. Bardzo ważne jest też zrozumienie zasad fair play, w czym pomaga specjalny system „zielonych kartek”.
Sędziowie prowadzący mecze w Turnieju zostawiają żółte i czerwone kartoniki w szatni, a na boisko zabierają tylko takie w kolorze zielonym. Pokazują je zawodnikom i zawodniczkom, którzy w czasie gry wyróżnili się uczciwym czy grzecznym zachowaniem – na przykład wybiją piłkę na aut, gdy jednego z przeciwników boli noga i nie może kontynuować gry.
W Finale Ogólnopolskim wręczana jest również Nagroda Fair Play dla drużyny, która otrzyma najwięcej zielonych kartek. Dzięki temu dzieci uczą się, że warto odznaczać się dobrym zachowaniem.
- Zwycięzcy poznają swoich idoli
Zachętą do jak największych, boiskowych wysiłków jest wyjątkowa nagroda główna. Zawodnicy najlepszych drużyn Turnieju spotkają się bowiem z piłkarzami reprezentacji Polski, a następnie obejrzą mecz naszej kadry prosto z trybun stadionu PGE Narodowego.
W 2022 roku w swoich kategoriach zwyciężyli chłopcy z SP 18 Mamy Talenty Olsztyn (U10) i SP 5 Gdańsk (U12) oraz dziewczynki z UKKS Katowice (U10) i Beniaminka Krosno (U12). Oprócz spotkania z idolami i oglądania meczu, dzieci w ramach nagrody wzięły udział w treningu z trenerami młodzieżowych reprezentacji Polski.
– Każdy z etapów nagrody to dla dzieci nie tylko piękne emocje, ale także bezcenne doświadczenie i motywacja do dalszych treningów. Dzięki spotkaniu z kadrą i udziałowi w zajęciach, chłopcy i dziewczynki zobaczyli w jakim miejscu mogą się kiedyś znaleźć – podkreśla Maciej Kostrzewa, trener SP5 Gdańsk.
- Można postawić pierwszy krok w kierunku gry w reprezentacji Polski
Chyba każdy młody adept piłki nożnej marzy, by za kilka lat, gdy już dorośnie, zagrać w reprezentacji Polski. „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to znakomita okazja, by postawić na tej drodze pierwszy, duży krok. Mecze w etapach wojewódzkich i ogólnopolskich Turnieju oglądają bowiem trenerzy Polskiego Związku Piłki Nożnej, którzy obserwują utalentowanych chłopców i dziewczynki pod kątem powołań na obozy Akademii Młodych Orłów czy – w przyszłości – młodzieżowych reprezentacji Polski.
Przez 23 lata Turnieju, w kadrach młodzieżowych na różnych szczeblach i w seniorskich reprezentacjach Polski występowało już wielu jego byłych uczestników i uczestniczek, m.in. Ewa Pajor (VfL Wolfsburg) i Paulina Dudek (PSG) czy Piotr Zieliński (SSC Napoli) i Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam), Jakub Kiwior (Arsenal) czy Arkadiusz Milik (Juventus) – uczestnicy ubiegłorocznych Mistrzostw Świata w Katarze.
Zapisy na Turniej przedłużone do 28 lutego
Zapisy do XXII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zostały przedłużone i potrwają do 28 lutego.
Sponsorem głównym rozgrywek od 17 lat jest marka Tymbark. W tym roku do rywalizacji mogą przystąpić wyłącznie drużyny szkolne, dziewcząt i chłopców, w trzech kategoriach wiekowych: do 8, 10 i 12 lat. Zapisy prowadzone są na stronie internetowej: www.zpodworkanastadion.pl, na której dostępny będzie także szczegółowy harmonogram rozgrywek. Pierwszy etap rywalizacji najmłodsi piłkarze i piłkarki rozpoczną w marcu 2023 r.
Zawody rozpoczną się eliminacjami na szczeblu gminnym i powiatowym (w marcu i kwietniu 2023 r.), a zwycięzcy awansują do rundy wojewódzkiej (w maju 2023 r.). Najlepsze 16 drużyn w kraju, po jednej z każdego regionu – w kategorii U-10 i U-12 wśród chłopców i dziewcząt, wystąpi w finale ogólnopolskim w Warszawie. Mecze finałowe odbędą się w czerwcu na stadionie PGE Narodowym. Nagrodą główną w Turnieju jest wyjazd na mecz reprezentacji Polski na stadionie PGE Narodowym oraz spotkanie z jej piłkarzami i sztabem.
Szczegółowe instrukcje dotyczące zapisów drużyn oraz dzieci do Turnieju: www.zpodworkanastadion.pl
O Turnieju: Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” organizowany jest przez PZPN od 23 lat. Od 2007, Sponsorem Głównym Turnieju jest marka Tymbark. Turniej jest jedną z najszybciej rozwijających się inicjatyw Grassroots w Polsce, oraz jest największym w Europie wydarzeniem piłkarskim dla dzieci w trzech kategoriach wiekowych: do lat 8, 10 i 12. Więcej informacji na stronie rozgrywek: www.zpodworkanastadion.pl